The Smith-Cotton High School Math Team placed first in the large school division at the Cole Camp Math Relays held Sept. 22 at Cole Camp High School.

The S-C freshmen team of Michael Castiglia, Peyton Kuhlman, Azidro Mather, and Jessi Sparks took first place in their grade-level competition; Sparks also won second place for top freshmen individuals.

Edward Toderescu-Stavila finished second in the top senior individual competition. Also taking second place were the S-C teams of sophomores (Andrew Matz and Gavin Walkington), juniors (Hunter Sparks, Derrick Gilger, Breana Hoover, and Reagen Mullins), seniors (Ashley Thomlinson, Toderescu-Stavila and Jacob Acklin) and the S-C Mixed Team (Alisa Sonnik, Kylie Neal, Mackinzie Brines-Beach, and Akaycia Mather).

Individual placings:

Word Problems 9: Alisa Sonnik, fourth; Peyton Kuhlman, sixth; Azidro Mather, seventh; Michael Castiglia, 10th

Word Problems 10: Andrew Matz, fifth; Kylie Neal, seventh; Jessi Sparks, eight; Gavin Walkington, ninth

Word Problems 11: Jacob Acklin, third; David Rogers, fifth; Mackinzie Brines-Beach, ninth; Breana Hoover, 10th

Word Problems 12: Edward Toderescu-Stavila, second; Hunter Sparks, fourth

Calculus: Akaycia Mather, second; Ashley Thomlinson, seventh

Algebra 9: Jessi Sparks, first; Alisa Sonnik, sixth; Peyton Kuhlman, seventh; Michael Castiglia, ninth

Algebra 10: Andrew Matz, second; Kylie Neal, fourth

Algebra 11: Hunter Sparks, second; David Rogers, seventh; Mackinzie Brines-Beach, 10th

Algebra 12: Akaycia Mather, third; Ashley Thomlinson, fourth

Algebra Open: Edward Toderescu-Stavila, first; Jacob Acklin, fourth; Derrick Gilger, eighth

Geometry 9: Peyton Kuhlman, fourth; Michael Castiglia, sixth; Jessi Sparks, seventh; Azidro Mather, ninth

Geometry 10: Andrew Matz, second; Kylie Neal, fourth; Gavin Walkington, seventh; Alisa Sonnik, ninth

Analytical Geometry: Hunter Sparks, first; Reagen Mullins, third; Breana Hoover, fourth; Mackinzie Brines-Beach, seventh

Trigonometry: Ashley Thomlinson, second; Edward Toderescu-Stavila, third

Probability and Statistics: David Rogers, fifth; Derrick Gilger, sixth; Akaycia Mather, seventh; Jacob Acklin, 10th

Hodge Podge: Jacob Acklin, second; Derrick Gilger, sixth; Gavin Walkington, 10th

Random Science: Akaycia Mather, first; Kylie Neal, eighth

Random History: Ashley Thomlinson, second; Reagen Mullins, third; David Rogers, sixth

Mental Math (9-10): Peyton Kuhlman, third; Michael Castiglia, sixth; Jessi Sparks, ninth

Mental Math (11-12): Edward Toderescu-Stavila, second; Hunter Sparks, fifth; Breanna Hoover, ninth